Son Haberler

Kültür Sanat

Karadeniz 5. Kitap Fuarı ziyaretçilerini bekliyor

Kültür Sanat

Tiyatro yolunda bir ömür: Gazanfer Özcan

Spor

Aykut Kocaman'dan flaş Alex çıkışı!

Politika

CHP'de kriz bitmiyor: Bir istifa daha!

Spor

Bursaspor evinde yenildi

Gündem

Peribacalarının yanındaki inşaat yıkıldı

Politika

CHP'nin 'miting komitesi' kuruldu

Gündem

'Bu seçimler Cumhuriyetin 100. yılını belirleyecek'

Dünya

'DEAŞ'ın elindeki son yeride kaybediyor'

Kültür Sanat

Konstantiniyye'nin manevi fatihi : Akşemseddin

Politika

Japonya'dan Trump sürprizi

Dünya

IKBY İran'a petrol sevkiyatını durdurdu

YAZARLAR

Tüm Yazıları Said ERCAN

Fransa'da Başlayan Sarı Yelekliler Eylemi Tüm AB'ye Tehdit Oluşturuyor

03.12.2018 15:58

Kendilerini Sarı Yelekliler olarak tanımlayan bir grup Fransa'yı yakıp yıkmaya başladı. Kimileri benzin indirimi istiyor, kimileri haklarını kimileri de yeni bir cumhuriyet.

Kendilerini Sarı Yelekliler olarak tanımladılar çünkü hepsi sarı yelek gidiyordu. Sarı Yelek'in tüm araçlarda buunması kanunen zorunlu onlarda benzin indirim talebi ve vergilerin iptali için bir araya geldiler öncelikle hareketin bir lideri yok, hem sağ hem sol destekliyor, sol sonradan desteklemek zorunda kaldı, sağ hareket Fransa’nın sermayeden pay alamayan köylülerinden oluşuyor. Destekleyen müslüman örgüt, afrikalı ya da mülteci hareket yok, Avrupa’da yükselen ırkçılığın sokağa yansıması gibi de okuyabiliriz.

Bu hareket uzun vadede mültecilerin ve fransız olmayanların tacizine işyerlerinin yakılmasına kadar gidebilir, Fransa ve Avrupa’nın 6-7 Eylül’ü olabilir, İşid ile teyakkuza geçirilemeyen AB, uzun sürdürülen Suriye iç savaşı sonrası mülteci hareketleri üzerinden paniklettirildi ve AB kurucu değerleri sorgulanmaya başladı. Düşünün Fransa’da İngiltere ve Almanya’da başka uluslardan dinlerden o kadar çok siyasetçi var ki, kadim dünyanın güçlü başkenti Londra’nın Belediye Başkanı bile Müslüman. Twitter bana yazan bir eylemci benim "ne istiyorsunuz?" Soruma "yeni bir cumhuriyet" cevabı verdi ayrıca yapılan bir araştırmadan eyleme katılanların %-40'ı ırkçı Parti lideri LE Pen taraaftarı çıktı.

Bu süreçte AB’nın dağılması ve bu tür toplumsal hareketler Türkiye’nin işine gelmez. Bizim ticaretimiz büyük oranda AB ile; Rusya ve ABD seviniyor çünkü ikisi de güçlü AB istemiyor. Arap Baharı’nın aslında kış olduğunu milyonlarca insan ölünce anladık. Şimdi AB baharı manşetleri atılıyor. Bizim AB’de 5 milyondan fazla insanımız var, bu bahar değil cinnet olur. Dünyada şiddeti desteklemek bize bir şey kazandırmaz. Sarı Yeleklilerin evrileceği yer Ortaçağ Karanlığıdır. Küreselcilerin(şirketokrasi) ve ulus devletlerin bu adı konulmamış savaşında herkes tarafını seçemeye itiliyor. AB’ye yapılan budur. Merkel’in Başkanlığı bırakması da bir tercihtir. Trump, ulus devletlerin yükselmesini istiyor, Sarı Yelekliler’in TOTAL'e yüklenmesi boşuna değil. TOTAL şikretokrasi'yi temsil ediyor.

Halklar artık büyük oyunu görüyor ve “vergiyi benden değil ondan al” diyor. Bu hak arama normal, keşke seçimle demokrasi içinde çözülse ama şiddet hareketlerinin her zaman faşizme dönüşme meyili var. Sonuçlarını göreceğiz Macron Şikretokrasi’nin kendilerini koruması ve taraf olması için getirdikleri bir isimdir. Trump ile anlaşamaması da bundandır. TOTAL ve diğer ülkedeki Uluslararası şirketleri koruyabildiği sürece koltuğunda durur.Bu tercihi her ülke bir şekilde yapacak. Konvansiyonel savaş öncesi tek tek, ulus devletler ile şirketokrasinin adamları kapışacak, dünyanın en büyük 100 sermayesinin içinde sadece 29 tanesi ulus devlet, küresel şirketokrasi ise 71. Nerdeyse 2 katından fazla. Kapitalizm ve liberal felsefe çökerken, dünyayı yeniden çok büyük bir kriz bekliyor. Eğer bu tür toplumsal hareketler iyi analiz edilmez ve içerisine anti-kapitalist, anti-siyonist, anti-emperyalist bir hüviyet kazandırılmazsa, gerçek toplumsal hareketleri perdeler ve şirketokrasi biriken dev sermayesi ile bu hareketleri manipule etmek için medya satın almaya çalışabilir. 

Dünyayı gerçekten zor günler bekliyor, küreselleşme ile dünyada kelebek etkisi gibi Çin'de bir rüzgar ABD'de kasırgaya dönüşebiliyor, Arap Baharı, mikro savaşlar, Suriye iç savaşı, Ukrayna-Rusya savaşı derken dünya her geçen gün kötüye gidiyor, terör hareketleri artıyor, Bir dönem Amerika'nın finanse ettiği turuncu devrimler şimdi başka isimlerle tezahür ediyor, Macron'un AB Ordusu fikri de dünyadan büyük yankı uyandırdı. Önümüzdeki süreçte ülkeler arası pazarlıklar ve saf değiştirmeler çok olacaktır. 

Sarı Yelekliler Brexit'ten sonra AB'nin sonu olur mu? Diğer yazılarımda biraz bu konulara eğileceğim.