Böyle Bir Sevgili'yle Muhakkak Tanışmalısınız!

30.08.2018 22:19 Tüm Yazıları

Bir kitabın önsözünü okur musunuz? Önce şunu sorayım kitapları sever misiniz?

Okumak deyince aklınıza ne geliyor? Benim çok başka şeyler geliyor hatta en son kitap okumak geliyor, hayatı okumak, tabiatı okumak, insanı okumak, kendini okumak, olayları okumak, başından geçenlere hikmet nazarıyla bakmak, acaba benim için ne sırlar gizli diye bakmak!

Yeni biriyle tanışırken ne hissedersiniz? Karşı cinsle tanışırken ve hemcinslerimiz ile tanışırken ne hissederiz? Sürpriz yumurta hissi? Heyecan? Acabalar? Ben mutlu olurum, acaba benim için yeni ve ben de olmayan ne var diye merak ederim? Hayatıma girme, tanışık olmakta kaderin bize nasıl bir hazırlık yaptığını merak ederim, ayet arapça delil demektir. ALLAH’ın hangi ayetini acaba göreceğim bu tanışıklıkta diye içim kıpır kıpır meraklanırım, tanışıklık filminin diğer bölümlerini izlemek için sabırsızlanırım. Bazen olmaz keşke hiç tanışmasaydım, bir sürü boşa vaktim gitti dersiniz öyledir bilirim. Ben “dostun nasıl olmaması” gerektiğini gördüğüm için mutlu olurum her geçen yıl bu tecrübeyle isabet oranınız artar, birileri girer çıkar hayatınıza dokunur ama siz yolunuza devam edersiniz, yolunuz doğruysa yol arkadaşlarınızda doğru olur.

Evet belki de sihirli kelime yol arkadaşlığıdır, aynı dosdoğru üzerinde el ele, kol kola dosdoğru yürümek, kah gülerek, kah üzülerek, kah umutla, kah umutsuz, ama yoldan geri durmayacak sapasağlam dostluklar, gözlerine baktığınız zaman sizi güvende hissettirecek kaç dostunuz var? Dağ gibi arkanızda duran, sizinle kızıp sizinle sevinen dost?

Ben küçükken kendimi bilmeye yeni başladığım zamanlar evin en büyük oğlu olarak hep zorluklar çektim, büyük ağbi olmak zordur, yaramazlıklarda fatura hep sana kesilir, kardeşler sana emanet edilir, evin işleri bile sendedir, sonra bir ablam olduğunu öğrendim, çok sevindim ama ablamı da genç yaşta cennete göndermenin derin acısını yaşadım. Zamanla şunu fark ettim benim ablaya bir ağbiye ihtiyacım vardı, bir yol gösteren dert dinleyene ihtiyacım vardı. Babaya her şey sorulmaz ayıptır, babadan ağbide olmaz baba babadır, bir de akraba çevresinde ağbi olacak kişiler yoksa hepten yapayalnız kalırsın ortada, işte ben böyle ağbisi olmadan ağbilik yapan biri olarak büyüdüm.

Cahit Sıtkı’nın tabiriyle yolun yarısına geldiğimde Allah bana bir ağbi gönderdi, bu başka bir ağbiydi, tuhaf bir şey, ben daha önce böyle bir ağbi görmedim, eski tabirle grand tuvalet, kravatlı güzel ayakkabıları olan, nur sakallı, fit, gençlerin tabiriyle “denişik” bir ağbi, O ağbiyi tanıdıkça çok şey öğrendim, önce azar azar sevdim, sonra açıldı tüm kapılar tüm sevgim aktı gitti, gönlüm ona nehrin denize aktığından daha hızlı akıyordu, sahiciydi dostluğumuz, yapmacık değildi, abiydi lan işte onlarca yıldır eksiğini çektiğim şey işte.

Mesut Sevgili ağabey, bir gönül insanı, modern müslüman, ihlaslı, abdestli, girişimci, iş insanı, dost, yol arkadaşı, sevdalı, davalı, bilgili en önemlisi başkasının derdi ile dertlenen bana o katar çok şey kattı ki bilemezsiniz, kısa sürede bir ömür sürecek ağbilik yaptı, başınıza iyi ya da kötü bir şey geldiğinde ilk aklınıza kim gelir? Benim aklıma gelen iki kişiden biri oldu? Bir şeyi yaşarsın ama tanımlayamazsın işte öyle tanımlaması zor, gönlü geniş ruhu dingin, sevdası kavi bir güzel adam! Adam gibi adam, Annem beni Üniversite için İstanbul’a gönderirken arkadamdan su dökmüş, “Allah her daim güzel insanlarla karşılaştırsın” diye dua etmişti, kabul olmuş bir duadır Sevgili Mesut ağbimiz, keşke herkese yetse, yetişebilse, keşke her mahallede bir hızır mesut abi olsa, dur belki de hızırdır kendisi bak tüm sihri bozdum. Onun kanatları yok ama sarıldığında sekinet veren kolları var, sarılmadığınızda hasret duyduğunuz bağrı var. Güleryüzün hiç solmasın ağbim, seni Allah için seviyorum, sen Allah'ın en güzel ayetlerinden birisin. Allahu ekber!