Son Haberler

Gündem

FETÖ'cüler rekor sayıda sahte dolar basarken yakalandı

Politika

Akar'dan Jeffrey Suriye uyarısı: Rahatsızız!

Eğitim

Adaylar dikkat! Kontenjanlar belli oldu

Ekonomi

Elektrik faturalarında yeni dönem!

Dünya

ABD'li general teröristlerle görüştü! Neyin peşindeler

Dünya

İdlib'de katliam: 25 ölü

Teknoloji

Türkiye üretmeye devam ediyor

Gündem

Bingöl'deki bombardımanda 4 terörist öldürüldü

Dünya

Erbil saldırısını düzenleyen terörist paketlendi

Gündem

Bayram alışverişinde dikkat! Kurban siz olmayın

Gündem

Bitlis'te hain saldırı: Şehidimiz var

Gündem

Başkan Erdoğan: Tüm imkanlar seferber edilecek

YAZARLAR

Tüm Yazıları Murat KEÇECİLER

Amerikan Ara Seçimleri ve Önemi

08.11.2018 12:15

 


Amerika Birleşik Devletleri seçmenleri, bu satırların kaleme alındığı saatlerde sandık başına gitmiş durumdadır. Amerikan Anayasası uyarınca, 4 yılda bir Kasım ayında yapılan ara seçimler, aynı zamanda Amerikan Başkanları için ilk iki yıllık görev süreleri açısından bir referandum niteliğindedir.

Bu seçim döneminde Amerikalı seçmenler, 435 sandalyeden oluşan Temsilciler Meclisi’nin tüm sandalyeleri sandık başına gideceklerdir. Buna ek olarak, 100 sandalyeden oluşan Senato’nun da 35 sandalyesi için Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında bir mücadele yaşanacaktır.

Yapılan anketler sonucunda, Demokratların Temsilciler Meclisinde zafere yakın oldukları değerlendiriliyor.   Senato açısında da Demokratların zafer ulaşmaları için 25 koltuk kazanmaları yeterlidir.  Bu durumda da her iki meclis çoğunluğunu Demokratların ele geçirmesi çok uzak bir ihtimal olarak gözükmemektedir

Trump’ın ikinci senesinde bu denli bir seçim mağlubiyetiyle karşılaşması, O ve Cumhuriyetçiler için müthiş bir mağlubiyet olarak değerlendirilecektir.  Trump tarafından şer odağı olarak kabul edilen ve sahte haber yapmakla itham edilen, Amerikan merkez medyasına göre Trump temsilciler meclisini kesin olarak kaybetmiş olarak lanse ediliyor.  Ancak, 2016 senesinde yapılan seçimlerde de anket firmaları ve basın kuruluşları Trump’ın rakibi Hillary Clinton’un açık ara önde olduğunu değerlendirmişlerdi.   Bu açıdan bakılınca anket firmaları ile basın yayın kuruluşlarının bir kez daha yanılması şaşırtıcı olmaz.

İstatiksel olarak her başkan ara seçimde oylarını düşürmüştür. Bu istatiksel veri ışığında Başkan Trump’ın oy kaybedeceği düşünülebilir. Ne var ki, istatiksel olarak ara seçimlere en düşük işsizlik oranıyla giren başkanda (%3.7) Trump’dır. Bu veriye ek olarak, Başkan Trump ara seçim öncesinde en yüksek büyüme oranı tutturan başkan sıfatına da sahiptir. Tüm bu ekonomik göstergeler ışığında ve Trump’ın seçmenlerinin Demokratlara nazaran daha sadık bir seçmen profili ortaya koyması karşısında, Trump’ın seçimlerde anket firmalarına bir sürpriz daha yapması mümkündür.

Seçimlerde Kongre’nin her iki kanadında da çoğunluğun Cumhuriyetçiler tarafından yitirilmesi durumunda, Başkan Trump Amerikan tarihinde impichment ile görevden alınan ilk başkan konumuna düşebilir. Eğer Cumhuriyetçiler sadece Temsilciler Meclisinde çoğunluğu kaybederse, bu durumda ise Trump’ın bütçeyle ilgili kararlarını geçirmekte ve yasa teklifleri ile ilgili olarak Demokratlar tarafından engellenmesi veya onlarla bir uzlaşıya gitmesi kaçınılmaz olacaktır.

Trump daha önceki seçimlerde olduğu gibi Anket firmaları aleyhine bir zafere imza atarsa bu durumda da Tweet diplomasisi başta olmak üzere Trump’ın alışılmışın dışındaki siyasi söylem ve eylemlerinde daha uç seviyeleri tüm dünya ile Amerikan kamuoyu da yaşamak zorunda kalacaktır.