Gündem

Gündem Haberleri

Erdoğan’dan Brunson ve Cemal Kaşıkçı açıklaması

11.10.2018 10:06
Erdoğan’dan Brunson ve Cemal Kaşıkçı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan dönüşü gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan rahip Brunson ve Cemal Kaşıkçı hakkında da konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan dönüşü gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğuna giren ve bir daha çıkmayan Cemal kaşıkçı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Sessiz kalmamız mümkün değil”

"Olayı tüm boyutlarıyla araştırıyoruz. Bizim ülkemizde cereyan etmiş bir hadise. Böyle bir hadiseyle ilgili olarak bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Çünkü sıradan bir olay değil. Kaşıkçı güçlü bir ailenin evladı. Uluslararası bir köşe yazarı özelliği var ve bir Türk kızıyla evlenme arifesinde böyle bir şey yaşıyor. Nikâh muameleleriyle ilgili başkonsolosluğa müracaatında yaşanıyor bu olay.

Ben daha ilk gün olay duyulur duyulmaz, ayın 2’sinde arkadaşlara talimatı verdim. Gerek Adalet Bakanlığımızla, Dışişleri Bakanlığımızla bu işin malum bir Viyana Sözleşmesi boyutu var, hemen olayla ilgilenmeye başladık. Emniyet, istihbarat, her boyutuyla bu işi ele aldık. An be an sürekli bunun takibi yapıldı. Türkiye’ye girişler, çıkışlar dahil gereken her şey mercek altına alındı.

“Sivrisinek çıksa sistemler yakalar”

Bir başkonsoloslukta, bir büyükelçilikte kamera sistemlerinin olmaması mümkün mü? Olayın cereyan ettiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kamera sistemlerinin olmaması mümkün müdür? Yani buradan bir kuş uçsa, buradan bir sivrisinek çıksa bu sistemler bunu yakalar ki onlarda bu sistemlerin en ileri dereceleri vardır." diyen Erdoğan,  "Viyana Sözleşmesi’ne göre de adımlar atıldı. Başkonsolosluğa girilip gerekli çalışmaların yapılabileceği noktasında dönüşler alındı. Bu dönüşler alındıktan sonra da gerek yargımız, gerek emniyetimiz, Dışişleri Bakanlığımızın yetkilileri, istihbaratımız şu anda çalışmalarına devam ediyor.

“Endişelerimiz var”

Şu anda tahminler üzerine değerlendirme yapmam doğru olmaz. Ama endişelerimiz var. Bizim bu endişelerimizi ABD’nin de aynı şekilde telaffuz ettiğini görüyoruz. Gerek Sayın Trump’ın gerek Pompeo’nun gerek Pence’in. Hepsi de duydukları endişeyi anlatıyorlar”

İnönü fotoğrafı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tartışma yaratan İsmet İnönü hakkındaki fotoğrafla ilgili, “İnönü ile ilgili gösterdiğim fotoğrafa CHP’liler itiraz etmişler. Tek bayrak değil de çift bayraklıymış. Ben tek bayrak demedim ki zaten. Gösterdiğim fotoğrafta, zaten tek mi çift mi belli. İki tane çubuk orada görünüyor. Bir tanesi Amerikan bayrağı. Bu da ortada. Şimdi çıkarmışlar tersinden gösteriyorlar ama yine de gizleyememişler. Çünkü mızrak çuvala sığmıyor.” İfadelerini kullandı.

“Mesele İŞ Bankası değil Atatürk’ün vasiyeti”

CHP’ni iş Bankası’nda olan hissesi hakkında is Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesele İş Bankası değil. Mesele, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetidir. Kılıçdaroğlu, ‘Oradan bizim kasamıza giren para yok ki’ diyor. Ben ‘Senin kasana para giriyor’ demiyorum ki. Mahkeme kararıyla, Türk Dil Kurumu’na ve Türk Tarih Kurumu’na belirli bir temettü geliri aktarılıyor. Ama orada yönetim kuruluna CHP niye dört adam koyuyor? Efendim, yönetim kurulundaymışlar ama hiçbir inisiyatifleri yokmuş. Yönetim kuruluna gireceksin, ama hiçbir inisiyatifin olmayacak. Böyle bir saçmalık olur mu? Şayet inisiyatifleri yoksa o dört kişiyi çeksinler o zaman. Biz diyoruz ki: Buradaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti neyse bu vasiyetin Hazine’ye devrini gerçekleştirelim. Çünkü bu şahıslara ait bir hak değildir. CHP’nin hakkı hiç değildir. MHP’li arkadaşlarla birlikte yapılacak bir yasal düzenlemeyle bu işin yoluna koyulabileceği kanaatindeyim." diye konuştu.

MHP ile ittifak görüşmesi

Erdoğan, "Özel Kalemim yarın (dün) büyük ihtimalle Sayın Bahçeli’nin Özel Kalemi’yle irtibatı kurar, perşembe günü uygun olursa biz aramızdaki görüşmemizi yaparız. Bu görüşmede son gelişmeleri, ittifaktı şuydu buydu hepsini ele alma fırsatımız olur." dedi.

Brunson açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Ekim’de görülecek Brunspon davası hakkında ise, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olması sebebiyle, ben yargıya müdahale edecek konumda değilim. Ben, demokratik bir Cumhuriyet, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanıyım. Dolayısıyla yargı ne karar verirse, o karara uymak zorundayım. O işin muhatabı olanlar da yargı kararına uymak zorundadırlar. Olay budur." ifadelerini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Beşiktaş dün gece bir DESTAN yazdı

Fransa'daki savaş görüntüleri

Galatasaray gruptan çıkma şansını kaybetti

300 yıllık gelinlik

Yasak ada

Az bilinen tarihi fotoğraflar

Bakan'dan büyük müjde: Yıl sonu 46 milyon olacak
FETÖ'cülerden şaka gibi savunma: Derdest ettiği komutanı...
Tren kazasının çarpışma anı görüntüleri ortaya çıktı
Kökleri kazınıyor: Dağlarda toplam 700 terörist kaldı
MİT bilgiyi verdi: ASELSAN'daki FETÖ'cüler yakalandı
Teröristlere kan kusturuldu: 21 hain öldürüldü
Erdoğan ile Trump telefonda görüştü!
Kan donduran Kaşıkçı detayı: Kesmeyi iyi bilirim
ABD Senatosu'ndan üst üste şok kararlar!
Beşiktaş'tan Avrupa'ya kötü veda!
Kültür Sanat

Kitapseverler Katar'da buluştu

Katar'da düzenlenen 29. Uluslararası Doha Kitap Fuarı, milyonlarca kitapseverle buluşmayı bekliyor. İlgi çeken fuara 30 ülkeden yayınevi katılacak.

Flaş Haberler

Cohen: Trump gerçeği söylemiyor!
O yolu kullananlar dikkat: Metrobüs seferleri durdu!
Macron'dan flaş çağrı: Ülkenin düzene ihtiyacı var
YHT kazasından kalan vagon parçaları kaldırıldı
İşte Dışişleri Bakanlığı'nın yeni logosu
Süper Lig yerli hocalara emanet!

Çok Okunanlar

 • 1

  Kan donduran Kaşıkçı detayı: Kesmeyi iyi bilirim

 • 2

  Erdoğan ile Trump telefonda görüştü!

 • 3

  Macron'dan flaş çağrı: Ülkenin düzene ihtiyacı var

 • 4

  O yolu kullananlar dikkat: Metrobüs seferleri durdu!

 • 5

  YHT kazasından kalan vagon parçaları kaldırıldı

Videolar

Onlar 15 yıldır beraber 'vira bismillah' diyor

Süleyman dede öldü mü?

Su altında ‘mangal yapıp çay içtiler'

Diyarbakırlılardan kitap fuarına yoğun ilgi

Okul önünde 3 boyutlu yaya geçidi!

Erik dalı, harmandalına karşı!