İnsan Kalitemiz Çook Düştü!

07.10.2018 13:19 Tüm Yazıları


Eskiden, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” diye yemeğini paylaşanlar vardı. Şimdilerde sosyal medyadan yediği yemeğin fotoğrafını paylaşanlar var.


Eskiden bayramlarda aile büyüklerinin evinde toplanılır hoş sohbet muhabbet edilirdi. Şimdilerde sadece selfi çekinip sosyal medyadaki arkadaşlarıyla konuşanlar var.


Eskiden herkes bütün komşularını tanır, elinden ne gelirse yardım eder sevinçlerini paylaşırdı. Şimdilerde aynı apartmanda aynı asansörde karşılaşıp selam vermeyenler var.


Eskiden çevre esnafın siftah yapamayan arkadaşlarına müşteri yönlendirmesi yapılırdı. Şimdilerde anormal rekabetle birbirini batırmak isteyenler var.


Eskiden eve gelen dolu tabağın boş gönderilmemesi gibi bir adetimiz vardı. Şimdilerde birbirinin yüzünü görmeyen ve hiçbir şeyi paylaşmayan komşularımız var.


Eskiden zenginler bakkal, manav gibi dükkânlara gider, veresiyelerin yazıldığı zimem defterini çıkarmalarını isterdi. Defterden rastgele bir sayfa koparılır ve “Silin borçlarını, Allah kabul etsin” derlerdi. Şimdilerde fakirlerden ne kadar uzak yaşarsak o kadar iyi diyen zenginler var.


Eskiden ‘Tanrı misafiri’ diyerek karnı aç olanlara kapımızı açardık. Özellikle Ramazan’da maddi durumu iyi olanların iftar vakti evlerinin kapısını açık bıraktığı ve açların çekinmeden girip sofraya oturdukları bilinirdi. Şimdilerde çocuğumuzun ödevi var, sınavı var, müsait değiliz diye gittikçe uzaklaşan komşuluk ilişkileri var.


Eskiden Osmanlı’da kapılarda iki adet tokmak vardı. Erkek misafirler kalın, kadınlar ise ince ses çıkaran tokmağı kullanırlardı. Böylelikle ev halkı da kapıdaki misafir hakkında bilgi sahibi olur, ona göre karşılarlardı. Şimdilerde bayramlarda bile kendi öz ailelerini ziyaret etmeyen evlatlar var.


Eskiden sadaka taşları, genelde cami ve türbelerin köşelerinde bulunurdu. Zenginler gösterişten çekindiği için sadakaları bu taşlara koyar, fakir de gece gelip ihtiyacı kadar olanını alırdı.Şimdilerde ihtiyacı olmayanı almak için hırsızlıkta birbiriyle yarışanlar ve kazandığı malın zekatını vermeyip bir de reklam yapanlar var.


Eskiden pencerede sarı çiçek varsa bunun anlamı “Bu evde hasta var, kapının önünde ya da sokakta gürültü yapma.” demekti. Kırmızı çiçeğin anlamı da “Bu evde gelinlik çağına gelmiş, bekâr kız var. Evin önünden geçerken küfür etme ve konuşmalarına dikkat et.” demekti. Şimdilerde kimse kimsenin özeline saygı göstermez oldu. Bırakın dikkat etmeyi bana korna çaldın diye cinayet işleyenler var.


Eskiden cuma namazına giderken hiçbir esnaf kapısına kilit vurmazdı. Buna kuyumcular da dahildi. Şimdilerde hırsızlar için alınan bir sürü tedbir var.

Eskiden büyüğe saygı hürmet ve hoşgörü vardı. Sözü dinlenirdi. Şimdilerde kendi isteğini dayatan ve evi yöneten evlatlar var.


Eskiden herkes sofraya oturur, büyük başlamadan yemeğe başlanmazdı. Şimdilerde odalarında bilgisayar ve telefon başında yemek yiyen çocuklar var.


Eskiden insanlar ilk önce selam verir, hâl hatır sorar ve birbirlerinden haberdar olurlardı. Şimdilerde iletişim çağında en son haberdar olanlar ve aynı ortamda çalıştığı halde selamlaşmayanlar var.


Eskiden Kurban Bayramlarında Kurban kesilince kimse ayıplanmazdı. Şimdilerde kurban kesmek cinayettir diyen ama başka zamanlarda eti kilo kilo götürenler var.


Eskiden Ramazan aylarında açık dükkân bulunmaz açık olanların da camları gazete kâğıdı ile kapatılırdı. Şimdiler aleni bir şekilde milletin gözünün içine baka baka oruç yiyenler bir de oruç tutuyorsan banane diye dalga geçenler var.


Eskiden ruh ve beden gibi ülkemiz için bayrağımız için bir ve beraber şehit olan ve canı pahasına ülkesini savunanlar vardı. Şimdilerde bizi sucu bucu diye bölmek isteyen hainler var.


Eskiden dinini yaşamak isteyenler ayıplanmaz hatta hangi dinden veya mezhepten olursa olsun saygı görürlerdi. Şimdilerde inancı öteleyip mezhep kavgalarında bizleri ayrıştırmak isteyenler var.