Hayattaki İlişkilerimiz ve İletişimimiz

Sosyal medya uzmanı Safi Toker'in yazısı.

İletişim insan olmanın bir gereği olarak insanlarla olan ilişkilerimizde çok önemli bir noktadadır. İletişim hayatta farklı şekillerde kendisini bizim aracılığımızla gösterir. Sosyal ilişkilerimizde ki iletişimimiz kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu farklılık,kişiden kişiye toplumdan topluma değişir.Bu değişkenliği iletişimden önce fark etmek önemlidir. Çünkü, konuşacağınız kişiyi veya kitleyi biliyorsanız, bu kişiye veya kitleye göre bir iletişim modeli benimsemenizle, kurduğunuz iletişim iyi olacaktır.

Herkesin anladığı bir iletişim tarzı vardır. Kimisi net ifadelerden hoşlanırken kimisi de tercihi kendisine bırakılan iletişim modelinden hoşlanır. Bu gayet normaldir.

Bu farkı bilmek ve buna göre hareket etmek, ilişkilerimizin güçlenmesine ve iletişimimizin daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Bu tür durumları bilemezsek bununla birlikte hayatımızda birçok iletişim sorunu ile karşılaşabiliriz.

İnsanlarla olarak ilişkilerimiz ve iletişimlerimizde farklı manzaralara tanıklık ediyoruz. Bazen öyle anlar oluyor ki dostlarımız arkadaşlarımız ailemiz farklı ve yanlış davranışlar sergileyebiliyorlar.

Belki farklı düşüncelere sahip insanların anlaşamaması bunun en açık örneğidir. Bunu nasıl aşarız? Saygı ve empati bu tür sorunları aşmak için en iyi çözümdür. Her ne kadar farklı düşüncelere sahip olsak ta ortak mekânları ve zamanları paylaşıyoruz. Paylaştıklarımızı çoğaltabiliriz.

Ancak zaman zaman yanlış durumlar olabiliyor. Böyle durumlarda yanlışı düzeltelim iyiye yöneltelim derken sorunun büyümesine ve kötüleşmesine ve kökleşmesine sebep olabiliyoruz. Buradaki hata, karşıdaki kişinin öncelikle böyle bir davranışı neden sergilediğini bilememek ve hatalı uyarıda bulunmaktır, Kişinin özgür iradesine müdahale etmek aslında. Bu tür durumlarda yapılması gerekenler şunlar.

Öncelikle kişi niçin böyle davrandı, bunu bilmek daha sonrasında kişiyle hakaret edercesine konuşmadan, kuşatıcı ve etkin bir dinleme modülü ile dinlemek. Bundan sonra sorunun temeli bulunduğun da kişiye yapılan davranışın yanlış olduğunu yapılmaması gerektiğini güzel bir dille tatlı sözlerle açıklamaktır. Bunun dışında kaba yobazca katı sözlerle müdahale de bulunmamak.Kişi yanlış davranışı değiştirmeyi kabul etmiyorsa ona "Senden bir şey olmaz,sen adam olmazsın" gibi sözler söylememek gerekir.O kişiye olan güzel sevgi dolu ilginizi devam ettirirseniz. İleride yanlış davranışını yapmaması için bir altyapı oluşacaktır.

Hiç kimsenin ne yaşadığını neler hissettiğini ve nasıl algıladığını tam olarak bilemezsiniz. Bundan dolayı kişiye tam olarak yardımcı olamazsınız. Kişinin çevresini değiştirmesini aşamalı olarak teşvik etmelisiniz. Güzel faydalı değer katan etkinliklere buluşmalara davet edebilirsiniz.

Eğer elinizden geleni gereğince yapmış ve kesin sonuç alamamışsanız kişiye "Senin tercihlerin senin hayatın, özgür iraden ben sadece olumlu tavsiyelerde bulunmaya çalıştım" şeklinde söylememiz bile o kişiyi mutlu edecektir. Çünkü siz karşınızdaki kişiye saygı duymuş ve yine saygı çerçevesinde tavsiyelerinizi sunmuşsunuz aslında bu davranış biçimi bile insanı mutlu eder değer verildiği ve değer bulduğu hissi oluşturur.

Davranışlarda olduğu gibi sosyal iletişimde de bu tür sorunlar oluyor.

Bir arkadaşınız farklı bir düşünceye sahip konuşuyorsunuz. Sizin için bu düşünce ise doğru değil. Kimileri gibi haksızsın yanlış düşünüyorsun deyip kestirip atıyor musunuz yoksa kardeşim bak ben bu konuda şöyle düşüyorum deyip kanıtlarınızla o düşünceyi kişiyi rencide etmeden kırmadan yanlış olduğunu mu söylüyorsunuz? Eğer böyle yapıyorsanız ne mutlu size.

Son olarak teknoloji ile birlikte gelişen iletişim yöntemlerine değineceğim.

Teknolojinin hızla gelişmesi ve bizi de kendisine çekmesi ile birlikte iletişim şekilleri de değişti. Sosyal medya ortamları oluştu. Çeşitli iletişim uygulamaları geliştirildi. Sadece yazı ile değil ses ve video gönderimi ve daha bir birçok içeriğin paylaşıldığı uygulamaları oluşturuldu.

Bununla birlikte dijital ortamda da ilişki ve iletişim problemleri ortaya çıktı.

Attığımız mesajlar yanlış anlaşıldı, konuya açıklık getiremedik canımız sıkıldı.

Hissettiklerimizi daha net ifade edemedik, bazen öyle zamanlar oldu ki iletişime müdahale edemez olduk, haksız duruma düştük.

Bunlar ve benzeri birçok sorun dijital iletişim sürecinde gerçekleşebiliyor.

Bu konuyla alakalı birkaç önerim olacak.Diyelim ki sadece bilgilendirme ile ilgili bir iletişim oluşturacaksınız. Bunu kısa mesaj olarak veya iletişim uygulamaları ile gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer bir arkadaşınızla dertleşmek istediniz veya bir sorunuz var. Bu şekilde ki iletişim durumlarında öncelikle o kişiyle birebir sosyal hayatta buluşma durumunuz varsa bu şekilde görüşmeniz iyi olacaktır.

Siz karşıdaki kişiye daha iyi anlatacaksınız ve karşıdaki kişide sizi daha iyi anlayacak. Samimi, gerçek ve duyguların net olarak anlaşıldığı bir iletişim kuracaksınız.

İkinci bir yöntem olarak görüntülü görüşmeyi tavsiye ediyorum. Görüntülü görüşme her ne kadar sosyal hayattaki görüşme gibi olmasa da, karşıdaki kişiyi görmeniz, onunla konuşmanız ve beden diliniz ile de duruma açıklık getirmenizi sağlayacaktır.

Üçüncü bir yöntem olarak telefonla veya sesli iletişim modelidir. Sesli iletişimle, ses tonu konuşma şekliniz ve tonlamalarınız mesajınızın daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Dördüncü yöntem olarak mesajlaşma yöntemi,  en son tavsiye edeceğim iletişim modelidir.

Mesajda ses, tonlamalar ve duygular net değildir. Yanlış anlaşılma olasılığı diğer iletişim yöntemlerine göre daha yüksektir. Daha iyi iletişim kurmak ve ilişkilerimizi daha derinlikli hale getirmek için yüz yüze iletişim ilk tercihimiz olmalıdır.

Son olarak ilişkilerimiz de kuşatıcı ve anlayışlı empatik bir iletişim tarzı belirlerseniz bu sizin faydanızadır.Sağlıklı daha olumlu ve daha anlayışlı empatik bir iletişim tarzı benimsememiz, sosyal ilişkilerimizin daha derinlikli olması temennisiyle esenlikle kalın.

 

Bunları da Beğenebilirsiniz

Beşiktaş dün gece bir DESTAN yazdı

Fransa'daki savaş görüntüleri

Galatasaray gruptan çıkma şansını kaybetti

300 yıllık gelinlik

Yasak ada

Az bilinen tarihi fotoğraflar

Kosova'da Bir Türk Partisi Daha Kuruldu
Karlov suikasti davasında 6 sanığa beraat
Bahar Kalkanı Harekatı'nda 184 rejim askeri daha etkisiz hale getirildi
Türkiye'ye gelmek isteyen İranlı yetkilere çarpıcı cevap: Gelmeyin Skype'tan görüşelim
Koronavirüsü sebebiyle Türkiye'den önemli karar
Avrupa basını: Erdoğan haklı
Koronavirüsünde vaka sayısı 80 bin 151'e çıktı
İdlib operasyonu sonrası ABD ile temaslar sıklaştı
AB harekete geçti sınıra acil operasyon
Katil Esed'in havaalanı yerle bir oldu
Ekonomi

İş bulma sürecini kısaltacak adım

Hükûmet işsizliği düşürme yönündeki çalışmalar kapsamında 200 mesleği İŞKUR'un eşleştirme sistemine entegre edecek. Sistemde yapılacak otomatik tanımlamalar ile iş arayan, çalıştığı kurumdan ayrılıp yeni bir kuruma başvuracağı zaman, bilgileri işveren tarafından önceden bilinecek.