Bu Ülke Hepimizin

04.09.2018 15:59 Tüm Yazıları


İnsan yapısı gereği yalnız başına yaşayamaz ve bu yüzdendir ki tarih boyunca insanlar bir araya gelerek ulusları oluşturmuşlardır. Keza bu insanların ortaya verimli bir eser, ürün çıkarıp başarıyı yakalayabilmeleri ise bireysellikten değil birlik ve beraberlikten çıkabilir. Herkesin kendisini düşündüğü, kimsenin kimseyi umursamadığı ve herkesin tek başına mücadele ettiği topluluklarda kişinin mutlu olması çok zordur. Mutlu olmayan bir bireyin veya toplumun ise başarıya ulaşması bir o kadar zordur. Bir kişinin tek başına çok uzun zamanda yapabileceği bir işi birçok kişi yardımlaşarak çok daha kısa sürede gerçekleştirebilir. Ayrıca insan her yaptığı işte diğer insanlara ihtiyaç duyar. Eğer bir iş yaparken yanınızda size destek olan başkaları varsa bu durumda başarıya çok daha kısa ve kolay yoldan ulaşırsınız.

Bizim ülkemizde 100 yıldır dünya yıldızı bir sanatçımız, sporcumuz yok. Ata sporumuz güreş hariç. Neden? Birisi yükselince hep çekiyoruz alttan. Yardımcı olacağımıza, destekleyeceğimize maalesef hep aşağı çekiyoruz. Bunun milli bir şey olduğunu hep göz arda ediyoruz. Türkiye benim ailem… Aile içinde bir problem var. İstiyorum ki medya güzel bir şey olunca sahiplensin ama maalesef sahiplenmek yerine başarılı insanları aşağı çekmeye çalışıyoruz.

İnsanların milli duygularının özellikle başarı konusunda fazla olması lazım ki kenetlenip birlik olabilelim. Eğer aşağıdan birileri geliyorsa ellerinden tutmak gerekir, tek başına yakalanacak bir şey değil bu ivme. Bir saç telini tek başına kırar koparırsın ama yüzlerce saç telini koparamazsın. İşte bu birlikteliğin bir göstergesidir, gücün göstergesidir. Türkiye,  basınıyla, siyasetiyle, ekonomisiyle, her şeyiyle bir güç. Komple bir güç olunabildiği zaman bir şeyleri başarabiliriz.

İzmir marşı bir görüşün güdümünde, Mehter marşı bir görüşün güdümünde. Böyle bir şey yok ya! Hepsi bizim, hepsi! Bu ülke hepimizin! Bu bayrak herkese aittir. Ertuğrul Gazi de bizim, Fatih Sultan Mehmet de bizim, Atatürk de bizim. Bu isimler bu ülkenin değerleri, sembolleri. Van’ı da bizim Diyarbakır’ı da bizim Trabzon’u da bizim. İzmir’in marşında da mutlu olmalıyız, Mehter marşında da. Bizim zenginliğimiz. Hepsi bizim ezgilerimiz. Sanat üzerine düşeni yapar. Gücün adaletli dağıtımıyla alakalı, doğru orantılı bu.

Birlik ve beraberlik içinde yaşayan toplumları hiçbir güç yıkamaz. Çünkü onlar el ele tutuşarak etraflarında çelikten bir duvar örerler. Bu beraberlik birlikte hareket etmelerini ve yardımlaşmalarını sağlar. Bu sayede toplum çok daha güçlü hale gelir ve bu topluma dış güçler tarafından zarar verilemez. Unutmayalım, BU ÜLKE HEPİMİZİN!