Bağlıkaya: 'Turizmin Anadolu'ya yayılması gerekiyor'

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Turizmin Anadolu'ya yayılması, kültür, inanç ve gastronomi anlamında özel çalışmalar yapılması gerekiyor." dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Hedefimiz olan 70 milyon turiste ulaşmanın başka bir yolu yok. Turizmin Anadolu'ya yayılması, kültür, inanç ve gastronomi anlamında özel çalışmalar yapılması gerekiyor." dedi.

TÜRSAB'ın GAP gezisi kapsamında geldiği Diyarbakır'da AA muhabirine açıklama yapan Bağlıkaya, turizm sektöründe 2018'de yaşanan artışın bu yıl da aynı hızla devam ettiğini söyledi.

"Yılın iki aylık verilerine göre, Türkiye'de yüzde 7,4 yabancı misafir artışımız var. 2019'un rekor bir yıl olacağı, koyulan hedeflerin tutacağı yönündeki gelişmeler aynen devam ediyor." ifadelerini kullanan Bağlıkaya, sektörün asıl sorununun, sayıdan ziyade turisti ülke geneline eşit yaymak olduğunu belirtti.

Yabancı turistin çok önemli bir bölümünün 3-4 kente gittiğini anlatan Bağlıkaya, "Deniz, kum, güneşin haricinde bakıldığında o 3-4 şehrimizden çok daha fazla değerlere sahip başka şehirlerimiz var. Buralara da turist getirebilmek için gerçekten çaba sarf etmek gerekiyor. Oralarda neler olduğunu anlatmak gerekiyor." diye konuştu.

"İç turizmi olmayan ülkenin dışardan turisti olmuyor"

Bağlıkaya, Diyarbakır'ın inanç, kültür ve gastronomi açısından çok önemli bir şehir olduğuna işaret etti.

Kentin kültür turizmiyle ilgili çok önemli değerleri bulunduğunu vurgulayan Bağlıkaya, "İç turizmi olmayan ülkenin dışardan da turisti olmuyor. Onun için bunu ülke içinde tanıtmamız gerekiyor." dedi.

Diyarbakır'ın son üç yılda gözle görülür gelişim sağladığını dile getiren Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaşlarımızın, hem modern anlamda istediklerini bulabileceği hem de bölgesel özellikleriyle tüm dokuyu barındıran bu bölgeye seyahat etmelerini, burayı tanımalarını özellikle isterim. Biz de TÜRSAB olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu kültürel alışverişe aracılık edip, vesile olmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda da bölgenin ekonomisine katkıda bulunmak için elimizden geldiği kadar bu hareketi hızlandırmaya çalışıyoruz."

Ülkede sağlanan huzur ve güven ortamının kente de yansıyacağına dikkati çeken Bağlıkaya, tur programlarını, ilde konaklamanın artırılması yönünde geliştirdiklerini bildirdi.

TÜRSAB olarak turist sayısı az bölgelerle ilgili özel çalışma yaptıklarını ifade eden Bağlıkaya, şunları kaydetti:

"Hedefimiz olan 70 milyon turiste ulaşmanın başka bir yolu yok. Bütün bu turistin tamamını Antalya, İzmir, Muğla ve İstanbul ekseninde geliştirirsek bu rakamlara ulaşmamız da zorlaşır. Doğal olarak turizmin Anadolu'ya yayılması, kültür, inanç ve gastronomi turizmi anlamında birtakım özel çalışmalar yapılması gerekiyor. Zamanında diğer bölgelere yapılan pozitif ayrımcılığın, ülkemizin diğer şehirlerine de yapılması gerekiyor. Bunun için de elimizden geldiği kadar çaba sarf ediyoruz."

Bunları da Beğenebilirsiniz

Beşiktaş dün gece bir DESTAN yazdı

Fransa'daki savaş görüntüleri

Galatasaray gruptan çıkma şansını kaybetti

300 yıllık gelinlik

Yasak ada

Az bilinen tarihi fotoğraflar

Kosova'da Bir Türk Partisi Daha Kuruldu
Karlov suikasti davasında 6 sanığa beraat
Bahar Kalkanı Harekatı'nda 184 rejim askeri daha etkisiz hale getirildi
Türkiye'ye gelmek isteyen İranlı yetkilere çarpıcı cevap: Gelmeyin Skype'tan görüşelim
Koronavirüsü sebebiyle Türkiye'den önemli karar
Avrupa basını: Erdoğan haklı
Koronavirüsünde vaka sayısı 80 bin 151'e çıktı
İdlib operasyonu sonrası ABD ile temaslar sıklaştı
AB harekete geçti sınıra acil operasyon
Katil Esed'in havaalanı yerle bir oldu
Ekonomi

İş bulma sürecini kısaltacak adım

Hükûmet işsizliği düşürme yönündeki çalışmalar kapsamında 200 mesleği İŞKUR'un eşleştirme sistemine entegre edecek. Sistemde yapılacak otomatik tanımlamalar ile iş arayan, çalıştığı kurumdan ayrılıp yeni bir kuruma başvuracağı zaman, bilgileri işveren tarafından önceden bilinecek.