Yunan'ı çıldırtan anlaşmanın ardından skandal hamle!

Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma Yunanistan'ı rahatsız etmiş durumda. Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayette bulunan Atina yönetimi, "Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşma geçersiz ve kötü niyetli, bölgenin istikrarı için tehdit" açıklaması yaptı. Açıklamada, Türkiye ve Libya'ya yaptırım uygulanması çağrısında bulunuldu. AB Komisyonu Başkanı Yunanistan'a destek verip "Yanınızdayız" dedi.

Yunanistan, Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşmaya Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde itirazda bulundu. Anlaşmanın "kötü niyetle" yapıldığını ileri süren Atina yönetimi, anlaşmanın bölgede istikrarsızlığa sebep olacağını savundu.

Gelen son dakika haberine Yunanistan ayrıca, anlaşma nedeniyle AB'den Türkiye ve Libya'ya yönelik yaptırımlar konusunda bir çerçeve oluşturulması talebinde bulundu.

Yunanistan adına açıklamaları yapan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Yunanistan, konuyla ilgili Fransa, İtalya, Kıbrıs (Rum Yönetimi) ve Hollanda'dan geniş kapsamlı destek aldı" dedi.

ANLAŞMA RAHATSIZ ETTİ

Suriye'nin kuzeydoğusundaki terör yapılanmasına büyük darbe vuran Türkiye, Doğu Akdeniz'de tarihi bir adım daha atmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalamıştı. Anlaşmanın ardından bölgede planları bozulan bazı ülkeler Türkiye'ye karşı harekete geçmişti.

Yunanistan hükümeti, anlaşma nedeniyle Libya'nın Atina Büyükelçisi'ni sınır dışı etmişti. Anlaşmanın Libya'nın meşru hükümeti ile yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son açıklamasında Libya'ya talep olması halinde asker gönderebileceklerini dile getirmişti. Libya hükümeti ise anlaşmadan geri adım atılmayacağını açıklamıştı.

AB KOMİSYONU BAŞKANINDAN YUNANİSTAN'A: YANINIZDAYIZ

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın yanında olduklarını belirterek, "Yanınzdayız, Türkiye'nin Ege'deki eylemleri kabul edilemez, Türkiye'ye açık bir mesaj göndereceğiz" demişti.

KAYNAK: HABER7

Bunları da Beğenebilirsiniz

Beşiktaş dün gece bir DESTAN yazdı

Fransa'daki savaş görüntüleri

Galatasaray gruptan çıkma şansını kaybetti

300 yıllık gelinlik

Yasak ada

Az bilinen tarihi fotoğraflar

Kosova'da Bir Türk Partisi Daha Kuruldu
Karlov suikasti davasında 6 sanığa beraat
Bahar Kalkanı Harekatı'nda 184 rejim askeri daha etkisiz hale getirildi
Türkiye'ye gelmek isteyen İranlı yetkilere çarpıcı cevap: Gelmeyin Skype'tan görüşelim
Koronavirüsü sebebiyle Türkiye'den önemli karar
Avrupa basını: Erdoğan haklı
Koronavirüsünde vaka sayısı 80 bin 151'e çıktı
İdlib operasyonu sonrası ABD ile temaslar sıklaştı
AB harekete geçti sınıra acil operasyon
Katil Esed'in havaalanı yerle bir oldu
Ekonomi

İş bulma sürecini kısaltacak adım

Hükûmet işsizliği düşürme yönündeki çalışmalar kapsamında 200 mesleği İŞKUR'un eşleştirme sistemine entegre edecek. Sistemde yapılacak otomatik tanımlamalar ile iş arayan, çalıştığı kurumdan ayrılıp yeni bir kuruma başvuracağı zaman, bilgileri işveren tarafından önceden bilinecek.