Dikkatimi Çeken Güzel Haberler

01.10.2018 11:49 Tüm Yazıları


Olumsuz vak’alar daha çok dikkat çektiği için midir bilinmez bir haber bülteninin belki de yüzde 70-80’i kötü haberlerden oluşuyor. Ama en azından bu yazımda bir tercihte bulunup son dönemde dikkatimi çeken güzel haberleri sizlerle paylaşmak istedim. İşte onlardan bazıları…

Uyuşturucu ile mücadele zaten üst seviyeye çıkarılmıştı, okulların açılmasıyla birlikte ivme daha da arttı. Çocuklarımızı, gençlerimizi bu illete kaptırmamak için mücadele eden herkesten Allah razı olsun, onları bu tuzağa düşürmeye çalışanları da kahr-u perişan eylesin.

Gençlerimiz ilgilendiren güzel bir uygulama daha başlıyor. İşsiz gençlere günlük 75 lira harçlık verilecek. Ama bunun şartı var. İŞKUR’un düzenlediği kodlama, bulut bilişim, siber güvenlik, yenilenebilir enerji gibi konularda verilecek eğitim programlarına katılmak ilk şart. 18-29 yaş arasında olmak 2. Şart. Müthiş bir fırsat. Böyle eğitim programlarına hem binlerce lira kurs ücreti vermeyeceksiniz hem de üstüne yevmiye ücreti gibi 9 ay boyunca para alacaksınız. O yaşlarda olsaydım kesin katılırdım bu programa.

Terörle mücadelede çok iyi bir noktadayız. Her gün bir çok teröristin etkisiz hale getirilme haberlerini veriyoruz. Aralarında çok sayıda üst düzey sözde yönetici pozisyonunda isimler de var. İHA’lar, SİHA’lar bu mücadelemizi muhteşem bir noktaya getirdi. İHA’lar bir Kartal gibi sessiz ve yükseklerden teröristlerin yerlerini tespit ediyor, Kobra helikopterlerimiz imha ediyor. Mehmetçik bu mücadelenin en önemli aktörü. Gözbebeğimiz Türk Silahlı kuvvetlerimiz, içindeki hain FETÖ’cülerin ayıklanmasıyla birlikte terörle mücadelede silkindi ve hızla kendine geldi. Artık canlı bombalar, yurdumuza Suriye’den atılan roketatarlar gibi canımızı sıkan haberleri çok şükür görmüyoruz.

Sınırımızda bulunan İdlib’de büyük bir felaketin önüne geçilmiş oldu. Soçi’de yapılan Türkiye ve Rusya zirvesinden mutabakat çıktı. Eğer İdlib bombalanmaya başlasaydı yine çok sayıda masum hayatını kaybedecekti. Ve milyonlarca insan kendilerine en yakın ülke olan Türkiye’ye akın edecekti. Türkiye diplomatik girişimlerle bu felaketi durdurdu.

Türkiye’yi tarımda ileriye taşıyacak bir adım atıldı. Bu da cesurca atılmış adımlardan biri bana göre. Değeri 100 bin liralara çıkan kamu arazileri sadece yıllık 100 TL’ye kiralayacak. Yani 10 yıllığına 1000 TL kira ödeyeceksiniz. Arazi alım masrafından kurtulacaksınız. Burada ekip biçmeye başlayacaksınız. Çiftçiliğe başlamak isteyen ama tarla alacak parası olmayanlar için bile çok büyük bir teşvik.

Eğitim alanında sorunlarından kurtulamayan Türkiye, yeni bakan Ziya Selçuk ile sıçrama yapacak gibi geliyor bana. “1 milyon eğitim 1 milyon fikir” çalışması oldukça güzel. Fikirlerin toplandığı ve paylaşıldığı dijital bir platform bu. Şöyle anlatmış projeyi Bakan Selçuk: “Diyelim ki Fen ile ilgili çok önemli bir fikir var. Ama bu projenin sadece bir okulda kalması değil de Türkiye’ye mal olması açısından buradaki fikir platformunun destek olacağına inanıyoruz” 

Eğitim demişken bir başka güzel haber daha var. Türkçe ve Matematikten başarısız olan İlkokul öğrencilerine hafta sonları ek ders verilecek ve bunun için ücret de istenmeyecek. Bence buna bir de yabancı dil eklenmeli. Matematik ve Türkçe kadar devlet okullarında yabancı dil öğrenememe sorunumuza da acilen el atılmalı.

Turizmimiz de büyüyor. Yılbaşından bu yana turist sayısında yüzde 23’lük bir artış oldu. Ağustos sonuna kadar gelen turist sayısı 27 milyonu geçti. Türkiye, 2017’de ise 38 milyon turist ağırlayarak en çok ziyaretçi çeken ülkeler arasında 2 basamak daha yukarı çıktı ve Almanya’yı bile solladı. Şu an dünyada en çok turist çeken 8. Ülkeyiz. Bu gidişle 2018 sonu rakamlarıyla basamakları tırmanmaya devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Bursa’da 500 milyar dolarlık mermer rezervinin bulunması ekonomimiz için çok dikkatimi çeken haberlerden biri oldu.  Orhaneli ilçesinde 5-6 ay içinde fabrikaların kurulumu tamamlanmış olacak.

Şu an hatırlamadığım daha birçok güzel haber var güzel ülkemizle ilgili. Tabi görmek isteyene.         Ama yazımın başında da söylediğim gibi kötü haberler maalesef iyi haberlerden hep daha fazla oluyor. Güzel haberlerin sayısının çok daha arttığı ve kötü haberleri geçtiği günleri en kısa zamanda görmek dileğiyle…